چهارشنبه , تیر ۸ ۱۴۰۱
خبر فوری

در واکنش به اظهارات یک نماینده مجلس درباره ازدواج بین المللی دختران ایرانی؛
حدود مسئولیت اجتماعی نماینده مجلس کجاست؟

«رسانه مسئولیت اجتماعی»- احسان انصاری:اظهارات امیر حسین بانکی پور نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی ورئیس کمیسیون مشترک طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت درباره ازدواج دختران ایرانی با شیعیان کشورهای دیگر بازتاب گسترده ای در بین افکار عمومی جامعه داشته و اعتراض های زیادی نسبت به این اظهارات به وجود آمده است. کار حتی به مجلس نیز کشیده شد و برخی از نمایندگان زن مجلس نیز نسبت به این اظهارات اعتراض کردند.

این اظهارات در شرایطی مطرح می شود که در شرایط کنونی بسیاری از جوانان به دلیل مشکلات اقتصادی نسبت به ازدواج تمایلی از خود نشان نمی دهند و به همین دلیل آمار جوانان در سن ازدواج کشور نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است.

براساس قانون اساسی یکی از وظایف اصلی نمایندگان مجلس شورای اسلامی حل مشکلات اقتصادی جوانان و زمینه سازی برای ازدواج آنها است. در چنین شرایطی رئیس کمیسیون مشترک طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت با فرار از مسئولیت های اصلی خود اظهاراتی را مطرح می کند که بیشتر پاک کردن صورت مسأله و  شانه خالی کردن از مسئولیت هایی است که این نماینده و سایر نمایندگان مجلس برعهده دارند.

حدود مسئولیت اجتماعی یک نماینده مجلس کجاست؟

با اظهارات بانکی پور  این سوال در بین افکار عمومی جامعه ایجاد شده است که حدود مسئولیت اجتماعی یک نماینده مجلس تا کجاست و نماینده دارای چه  وظایف و خطوط قرمزی است.

آیا یک نماینده مجلس می تواند درباره مسائلی که جزئی از خطوط قرمز عرف جامعه است اظهار نظر کند؟ در پاسخ به این سوال باید به سه موضوع مهم تأکید کرد.

مطالب مرتبط  ۱۵ هزار واحد مسکونی به مددجویان کمیته امداد اهدا شد

نخست اینکه ارائه راهکارهای ایدئولوژیک و غیر واقعی که با مطالبات نسل جدید و به خصوص دختران جامعه همخوانی ندارد نه تنها مشکلی را حل نمی کند و بلکه جز مسئولیت اجتماعی نماینده مجلس قلمداد نمی شود.مسئولیت اجتماعی نماینده مجلس پاسداری از کرامت انسانی دختران و زمینه سازی برای ازدواج آنهاست.

دوم اینکه براساس قانون اساسی هیچ مدیری نمی تواند برای زندگی خصوصی شهروندان تعیین تکلیف کند و آزادی آنها را مخدوش کند. این در حالی است که ازدواج یک امر خصوصی و فردی است که می بایست مطابق با معیارهای جوانان صورت بگیرد.

در نتیجه ورود به حریم خصوصی جوانان و به خصوص دختران نه تنها جزئی از مسئولیت اجتماعی نماینده مجلس نیست و بلکه برخلاف آن است. مسئولیت اجتماعی نماینده مجلس تنها فراهم کردن زمینه های ازدواج جوانان است و نه دخالت در حریم خصوصی آنها.

و سوم اینکه چالش اصلی عدم ازدواج جوانان در شرایط کنونی مسائل اقتصادی است. در نتیجه مسئولیت اجتماعی نماینده و نمایندگان مجلس حل مشکلات اقتصادی و معیشتی و ترغیب جوانان به ازدواج است.

این در حالی است که مجلس و نمایندگان آن هیچ برنامه و آلترنتایوی برای مشکلات اقتصادی جوانان که باعث می شود از ازدواج گریزان شود ندارند و ارائه نمی کنند. به همین دلیل نماینده ای که چنین مسأله ای را مطرح می کند باید در معرض افکار عمومی جامعه بازخواست شود.

مطالبات اصلی دختران جامعه از مجلس

هنگامی که چنین اظهاراتی از یک نماینده مجلس درباره ازدواج دختران جامعه شنیده می شود این شائبه ایجاد می شود که نمایندگان مجلس در شناخت اولویت های اصلی جوانان و به خصوص دختران دچار اشتباه هستند. این در حالی است که در حالت بدبینانه این احتمال وجود دارد که نمایندگان شناخت دقیقی از مطالبات اصلی دختران ندارند. به همین دلیل به سه مطالبه اصلی دختران جامعه اشاره می شود.

مطالب مرتبط  قدردانی مردم از فداکاری‌های مدافعان سلامت در ایام کرونایی

نخست اینکه دختران امروز جامعه ایران بیش از همیشه به کرامت انسانی و احترام به حقوق  خود نیاز دارند.برخوردهایی که به  صورت سلبی با برخی دختران در سطح جامعه صورت می گیرد و بازخورد منفی در بین افکار عمومی جامعه پیدا کرده تا حدود زیادی کرامت انسانی دختران جامعه را مخدوش کرده است.

به همین دلیل نخستین اولویت دستگاه ها حاکمه و به خصوص مجلس شورای اسلامی باید تقویت کرامت انسانی دختران جامعه باشد.

مطالبه دوم دختران جامعه  شغل و استقلال اقتصادی است. مطالبه ای که در راستای فرایند جهانی شدن و نقش پررنگ زنان در معادلات اجتماعی و فرهنگی جوامع مختلف در جامعه ایران نیز به وجود آمده است.

این در حالی است که در دهه های اخیر میزان فارغ التحصیلان زن دانشگاه های کشور نسبت به پسران بیشتر بوده و اغلب این فارغ التحصیلان نیز با دغدغه شغل مواجه هستند. در نتیجه اگر نمایندگان مجلس به دنبال حل مشکلات دختران هستند باید فکری برای شغل آنها کنند.

مطالبه سوم دختران جامعه فراهم آمدن شرایط ازدواج مطابق با معیارهایی مناسب و عقلایی است. این یکی از حقوق اساسی دختران جامعه است که در شرایط کنونی تحت تأثیر مشکلات و نابه سامانی های اقتصادی جامعه قرار گرفته است.

در نتیجه نمایندگان مجلس موظف هستند نسبت به حل مشکلات اقتصادی جوانان و به خصوص دختران اهتمام جدی داشته باشند و به جای اظهار نظرهای حاشیه ای و پرسرو صدا رویکرد عمل گرایانه و معطوف به حل مشکلات آنها در پیش بگیرند.

میانگین امتیازات: ۴.۳ / ۵. تعداد امتیازات: ۱۴

https://csrrasaneh.ir/?p=85987

پیشنهاد ما به شما

رسانه مسئولیت اجتماعی در گفت وگو با کارشناسان بررسی کرد؛
بحران آب از رگ گردن به ما نزدیک تر است/منابع آب ایران در محاق

«رسانه مسئولیت اجتماعی»- احسان انصاری:گزارش جدید گاردین حکایت از تازه‌ترین هشدار جهانی درباره کمبود آب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.