چهارشنبه , تیر ۸ ۱۴۰۱
خبر فوری
اشتراک دانش زیباسازی در شهرداری ها در راستای مسئولیت اجتماعی

اشتراک دانش زیباسازی در شهرداری ها در راستای مسئولیت اجتماعی

زیارتی گفت: شاید در بسیاری از شهرداری‌های کشور، قانون زیباسازی دست یک نفر کارشناس باشد، نه یک مجموعه و سازمان با تشکیلات و امکانات شهرداری تهران. از این منظر که نگاه کنید، شهرداری تهران و چند شهر کشور وظیفه دارند از باب مسئولیت اجتماعی؛ داشته‌ها، دانش و تجربه‌ و اندوخته های خود را با سایر شهرداری‌های کشور به اشتراک بگذارند.

اشتراک دانش زیباسازی در شهرداری ها در راستای مسئولیت اجتماعی

به گزارش رسانه مسئولیت اجتماعی ،در مراسم امضاء سند همکاری بین سازمان زیباسازی شهرداری تهران و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، بیش از ۵۰ هزار جلد کتاب تخصصی دانش زیباسازی برای توزیع در شهرداری‌های سراسر کشور اهدا شد.

آئین امضاء سند همکاری و اهدا بیش از ۵۰ هزار جلد کتاب تخصصی دانش زیباسازی به سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌ها با حضور رضا صیادی، مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، اسماعیل زیارتی نصرآبادی، رئیس مرکز مطالعات راهبردی و آموزش شهری و روستایی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، در سالن کتابخانه سازمان زیباسازی شهر تهران برگزار شد.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران در این مراسم، گفت: اتفاقی که امروز اینجا رقم می‌خورد جریانی است که از اندیشه یک نویسنده در یک روزگاری شروع شده و احتمالا به چشم خواننده‌ای در روزگار دیگری برسد. این اتفاق یک مسیر طولانی است، همکاران من در سازمان زیباسازی سال‌ها تلاش کردند و این مسیر را پیش برده و به نقطه امروز رسانده‌اند که امروز تقدیم و تحویل سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور می‌کنیم و درحقیقت یک مسئولیت مهم به آنها واگذار می‌شود.

رضا صیادی با بیان اینکه زیباسازی شهری مجموعه کامل و متنوع و متکثری از وظایف در حوزه نور و مبلمان شهری و مرمت تا حوزه تبلیغات شهری است که حوزه گسترده‌ای است، ادامه داد: در همین مدتی که توفیق خدمت در این سازمان را داشتم، مراجعات زیادی از شهرستان‌ها و استان‌های دیگر به سازمان زیباسازی شهر تهران داشتیم که تمایل داشتند از تجربیات شهر تهران استفاده کنند و امروز روزی است که تصمیم گرفتیم تخصص و دانش و تجربه سازمان زیباسازی شهر تهران را به کمک سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور به اقصی نقاط کشور صادر کنیم.

مطالب مرتبط  کاهش بیکاری با اجرای طرح بیمه اجتماعی در سراسر کشور

توسعه دانش و پژوهش در مدیریت شهری یک ضرورت است

اسمعیل زیارتی، رئیس مرکز مطالعات راهبردی و آموزش شهری و روستایی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن، با وجود ۱۴۰۰ جامعه هدف، ظرفیت تولید محتوا و۲۹۰ عنوان کتاب، با محوریت زیباسازی شهری شاید در اختیار چند مدیریت شهری کشور قرار دارد. علم و دانش‌افزایی همچنین پژوهش در حوزه زیباسازی نیاز مشترک در همه مناطق شهری کشور است؛ به‌عبارت دیگر شهرهای با جمعیت کمتر از ۲۰۰۰ نفر، به‌دلیل جمعیت اندک از پژوهش در حوزه پسماند و یا زیباسازی بی‌نیاز نیست؛ اما توان ورود به این عرصه را ندارد. نکته دیگر اینکه ورود به این عرصه توجیه اقتصادی برای این مناطق ندارد تا چنین ساختاری در اختیار داشته باشند علاوه‌براین از نظر ساختار تشکیلاتی چنین اجازه‌ای داده نمی شود که چنین تشکیلاتی ایجاد شود.

زیارتی ادامه داد: شاید در بسیاری از شهرداری‌های کشور، قانون زیباسازی دست یک نفر کارشناس باشد، نه یک مجموعه و سازمان با تشکیلات و امکانات شهرداری تهران. از این منظر که نگاه کنید، شهرداری تهران و چند شهر کشور وظیفه دارند از باب مسئولیت اجتماعی؛ داشته‌ها، دانش و تجربه‌ و اندوخته های خود را با سایر شهرداری‌های کشور به اشتراک بگذارند. از منظر دیگر، مسائل و مشکلات کلانشهرهای کشور و شهرهای بزرگ و توانمند کشور، بی‌ارتباط با مسائل پیرامون نیست. شهر تهران در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن نمی‌تواند به تمام شاخص‌های توسعه دست پیدا کند و به پیرامون خودش بی‌توجه باشد. مشکلات شهر تهران بی‌ارتباط با مشکلات شهرستان بهارستان، رباط کریم و اسلامشهر نیست.

مطالب مرتبط  رزمایش همدلی و مساوات به همت گروه محرومیت زدایی غرب تهران

وی با تاکید بر اهمیت نگاه تحلیلی در شناسایی مسائل شهر تهران افزود: اگر نگاه تحلیلی به توسعه داشته باشیم و بخواهیم کشتی جمهوری اسلامی ایران را به سرمنزل مقصود برسانیم، بسیاری از مسائل و مشکلات شهر تهران را باید خارج از این شهر شناسایی و پیگیری کنیم؛ حتی در ارتباط با شهرهای استان لرستان، ایلام، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان وتا نقطه صفر مرزی. با این نگاه، برای توسعه شهر تهران، شهرهای استان تهران، همچنین روستاهای کشور با هدف پیشگیری از رشد حاشیه‌نشینی در کلانشهرها و مسائلی از این قبیل، شهر تهران و کلانشهرها و حتی شهرهای متوسط و میانی، باید نسبت به پیرامون خودشان حساس باشند./مهر

میانگین امتیازات: ۵ / ۵. تعداد امتیازات: ۹۵

https://csrrasaneh.ir/?p=85975

پیشنهاد ما به شما

رسانه مسئولیت اجتماعی در گفت وگو با کارشناسان بررسی کرد؛
بحران آب از رگ گردن به ما نزدیک تر است/منابع آب ایران در محاق

«رسانه مسئولیت اجتماعی»- احسان انصاری:گزارش جدید گاردین حکایت از تازه‌ترین هشدار جهانی درباره کمبود آب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.